Молитвы

помолитесь
Настя

Молитвы

Сообщение Настя » 18 мар 2007, 08:17

Хорошо,если бы на Вашем сайте появились молитвы о семье и детях,которые можно было распечатать,может и акафисты.Может Господь хоть чуть смилостивился над нами.

И. Евгений

Сообщение И. Евгений » 18 мар 2007, 08:17

Материнская молитва за чадо свое


Господи Иисусе Христе, Сыне Божий,
молитв ради Пречистыя Твоея Матери услыши меня, грешную и недостойную рабу Твою (имя).
Господи, в милости Твоей власти чадо мое (имя)
помилуй и спаси его имени Твоего ради.
Господи, прости ему вся согрешения вольныя и невольныя, совершенные им пред Тобой.
Господи, наставь его на истинный путь заповедей Твоих и вразуми его и просвети светом Твоим Христовым, во спасение души и исцеление тела.
Господи, благослови его в доме, около дома, в поле, на работе и в дороге и на каждом месте Твоего владения.
Господи, сохрани его под кровом Твоим Святым от летящей пули, стрелы, ножа, меча, яда, огня, потопа, от смертоносной язвы и от напрасныя смерти.
Господи, огради его от видимых и невидимых врагов, от всяких бед, зол и несчастий.
Господи, исцели его от всяких болезней, очисти от всякия скверны (вина, табака, наркотиков) и облегчи его душевные страдания и скорби.
Господи, даруй ему благодать Святаго Духа на многие лета жизни и здравия, целомудрия.
Господи, дай ему свое благословение на благочестивую семейную жизнь и благочестивое деторождение.
Господи, даруй и мне недостойной и грешной рабе Твоей родительское благословение на чадо мое в наступающие утра, дни, вечера и ночи имени Твоего ради, ибо Царствие Твое вечно, всесильно и всемогуще.

Аминь.

Настя

Сообщение Настя » 18 мар 2007, 08:18

Молитва о семье и детях,наверное быстрее доходит до Бога,когда молишся в церкви,подаешь записочки батюшке.Он ведь тоже с тобой молится.

И. Евгений

Сообщение И. Евгений » 18 мар 2007, 08:18

МОЛИТВА ОПТИНСКИХ СТАРЦЕВ
Господи, дай мне с душевным спокойствием встретить все, что принесет мне наступающий день.
Господи, дай мне вполне предаться Твоей святой воле.
Господи, на всякий час этого дня во всем наставь и поддержи меня.
Господи, какие бы я не получил известия в течение этого дня, научи принять их со спокойною душою и твердым убеждением, что на все есть Твоя святая воля.
Господи, открой мне волю Твою святую для меня и окружающих меня.
Господи, во всех моих словах и помышлениях сам руководи моими мыслями и чувствами.
Господи, во всех непредвиденных случаях не дай мне забыть, что все ниспослано тобой.
Господи, научи правильно, просто, разумно обращаться со всеми домашними и окружающими меня, старшими, равными и младшими, чтобы мне никого не огорчить, но всем содействовлть ко благу.
Господи, дай мне силу перенести утомления наступающего дня и все события в течение дня.
Господи, руководи Сам Ты моею волею и научи меня молиться, надеяться, верить, любить, терпеть и прощать.
Господи, не дай меня на произвол врагам моим, но ради имени Твоего святого сам води и управляй мною.
Господи, просвети мой ум и сердце мое для разумения Твоих вечных и неизменных законов, управляющих миром, чтобы я, грешный раб Твой, мог правильно служить Тебе и ближним моим.
Господи, благодарю Тебя за все, что со мною будет, ибо твердо верю, что любящим Тебя все содействует ко благу.
Господи, благослови все мои выхождения и вхождения, деяния дел, слова и помышления, удостой меня всегда радостно прославлять, воспевать и благословлять Тебя, ибо Ты благословен еси во веки веков. Аминь.

-Ксения

Сообщение -Ксения » 18 мар 2007, 08:18

Обращаюсь ко всем с просьбой:
Кто-нибудь знает слова молитвы, которая начинается примерно так:"Господи, что просить у тебя не знаю..."
Я где-то встречала эту молитву, теперь не могу найти.
Смысл такой, что я и сам не знаю, что мне полезно во спасение, но просьба к Богу послать необходимое, т.к Он Сам всё видит.

-ученик

Сообщение -ученик » 18 мар 2007, 08:19

Ксении:
Это молитва составлена святителем Филаретом (Дроздовым).
"Господи, что просить у тебя не знаю. Крест просить страшусь, а вдруг не вынесу. Утешение просить стыжусь, ибо недостоин. Прошу лишь об одном - твори со мной, как Тебе одному угодно. Верю, что Ты лучше меня знаешь, что мне полезней для спасения души моей. Да будет воля Твоя на мне. Аминь".

К сожалению, не смог найти первоисточник, поэтому привел эту молитву по памяти.

-Ксения

Сообщение -Ксения » 18 мар 2007, 08:19

Спаси Господи, ученик!!!
Эта та самая молитва, о которой я спрашивала!

Аватара пользователя
Саша
патриот форума
Сообщения: 1327
Зарегистрирован: 25 июн 2007, 22:27
Контактная информация:

Сообщение Саша » 25 июл 2007, 22:06

Мир братья и сестры и любовь вам , с верой к Богу, Отцу Небесному и Господу Иисусу Христу Слава во все времена и века . благодать со всеми вами . неизменно любищего Господа нашнго Иисуса Христа аминь.

Аватара пользователя
Саша
патриот форума
Сообщения: 1327
Зарегистрирован: 25 июн 2007, 22:27
Контактная информация:

Сообщение Саша » 25 июл 2007, 22:07

Ежедневная молитва митрополита Филарета Московского

Господи, не знаю чего мне просить у Тебя.Ты один ведаешь, что мне потребно.Ты любишь меня паче, нежели я умею любить Тебя.
Отче, даждь рабу Твоему, чего сам я просить не умею.Не дерзаю просить ни креста, ни утешения: только предстою пред Тобою.Сердце мое Тебе отверсто; Ты зришь нужды, которых я не знаю. Зри и сотвори по милости Твоей.Порази и исцели, низложи и подыми меня.Благоговею и безмолствую пред Твоею святой волею и непостижимыми для меня Твоими судьбами. Приношу себя в жертву Тебе.Нету у меня другого желания, кроме желания исполнять волю Твою, научи меня молиться; Сам во мне молись! Аминь

Аватара пользователя
Саша
патриот форума
Сообщения: 1327
Зарегистрирован: 25 июн 2007, 22:27
Контактная информация:

Сообщение Саша » 25 июл 2007, 22:20

От зла

МилостьТвая, Господи, да избавит меня : сам же я не силён избежать из рук вражеских без Твоей помощи!

Аватара пользователя
Саша
патриот форума
Сообщения: 1327
Зарегистрирован: 25 июн 2007, 22:27
Контактная информация:

Сообщение Саша » 25 июл 2007, 22:25

Сердце мое болит за весь мир, и молюсь, и слезы проливаю за весь мир, чтобы все покаялись И плачет душа моя за весь мир Господи, даруй мне проливать слезы за себя и за всю вселенную

...Молю Тебя, Господи, дай всему народу познать Тебя

Аватара пользователя
Саша
патриот форума
Сообщения: 1327
Зарегистрирован: 25 июн 2007, 22:27
Контактная информация:

Сообщение Саша » 25 июл 2007, 22:30

Милосердый Господи! Да будет воля Твоя, хотящая всем спастись и в разум истины приидти: спаси и помилуй рабу Твою( имя )Приими сие желание мое, как вопль любви, заповеданной Тобою.

Аватара пользователя
Саша
патриот форума
Сообщения: 1327
Зарегистрирован: 25 июн 2007, 22:27
Контактная информация:

Сообщение Саша » 25 июл 2007, 22:33

Акафист Господу Иисусу Христу Грядущему
Кондак 1
Возбранный Воеводо и Господи, мира Создателю, с верою и любовию припадающе к Тебе Грядущему, вопию Ти: Иисусе, Господи Грядущий, вниди в дом души моея.
Икос 1
Ангелов лики со страхом и трепетом взирали на Тя, Господи, егда волею нас ради распялся Еси; мы же грешнии что возможем глаголати? Но дерзаем по слову Твоему молитися Тебе:
Иисусе, радосте наша, яви нам милость Твою;
Иисусе, любы неизреченная, даруй нам возлюбити Тя всем сердцем и всем помышлением.
Иисусе, желание наше, не отрини нас, ищущих Тя;
Иисусе, Свете Тихий, осияй нас светом благодати Твоея;
Иисусе, надеждо наша, не остави нас заблуждающихся.
Иисусе, вопрошающий нас: что творите вы на земли? - даруй нам творити Твоя повеления.
Иисусе, не возбранивый имети образ Твой, даруй нам выну имети образ Тя Грядущаго.
Иисусе, входящий в домы людей Твоих, вниди в мя и преобрази мя всего.
Иисусе, даруй ми разумети, что есть благая воля Твоя;
Иисусе многомилостивый, не отступи от меня за нерадение мое.
Иисусе, Господи Грядущий, вниди в дом души моея.
Кондак 2
Вем, яко велие утешение имам в последовании Тебе, Господи, даруй ми николиже отступати повелений Твоих, да спасаемый Тобою зову: Аллилуиа.
Икос 2
Обещавый вечеряти с приемлющим Тя, соделай мя причастника вечери Твоея тайныя.
Иисусе, стоящий и толкущий у двери сердца моего, даруй ми уразумети зов Твой;
Иисусе, призывающий нас ко очищению, даруй ми познати нечистоту мою.
Иисусе, Свете истинный, просвети мя, да возлюблю заповеди Твоя;
Иисусе, ищущий призвати грешных, отверзи слух мой ко услышанию глагола Твоего.
Иисусе, утружденный на пути Своем, не имеющий где главу преклонити, не возгнушайся внити в дом мой.
Иисусе, вем яко наг есмь, нищ и убог, но благодатию Твоею покрый мя.
Иисусе, милосте безконечная, не остави мене;
Иисусе, Огнь попаляющий, попали моя злыя помыслы.
Иисусе, Врачу, исцели язвы страстей моих.
Иисусе, вся могий, коснися очес моих, во еже не видети мне суеты;
Иисусе премилостивый, очисти мя всего и спаси.
Иисусе, Господи Грядущий, вниди в дом души моея.
Кондак 3
Глаголавый пречистыми устами Твоими: ей, гряду скоро, аминь! даруй мне со возлюбленным учеником Твоим взывати: ей, гряди, Господи Иисусе! Сего ради в трепете ожидая пришествия Твоего, зову Ти: Аллилуиа.
Икос 3
Призвавый апостолов от сетей рыбарских на служение Истине Твоей, призови и мя от суеты житейской, да последую Тебе, с веселием и любовию глаголя:
Иисусе, простивый ученику Своему трикратное отречение, даруй ми его покаяние;
Иисусе, совесть моя, даруй ми горько плакатися о гресех моих.
Иисусе, ни единым словом, но возрением токмо на ученика Своего приведый его к Себе, даждъ и мне слезы покаяния, коснися души моея, да раскаюся о неправде моей.
Иисусе, взираяй на произволение сердечное, помилуй мя.
Иисусе, рекий апостолу Петру: гряди по Мне! повели и мне Тебе последовати;
Иисусе, глаголавый: блажен еси, Симоне, вар Иона, яко исповеда Мя Сыном Божиим, - даруй и мне его исповедание истинное.
Иисусе, разрешивый сему ученику идти по водам во сретение Твое, даруй и мне силу благодатную не убоятися волн житейских;
Иисусе, простерший руку к Петру утопающему, простри и мне руку помощи;
Иисусе, рекий: кто не со Мною, тот против Меня, - даруй ми пребыти с Тобою.
Иисусе, Господи Грядущий, вниди в дом души моея.
Кондак 4
Возлюбивый, Господи, весь род человеческий, научи и мя возлюбити ближних моих, да просветлен и обожен Тобою, выну зову Ти: Аллилуиа.
Икос 4
Призываяй всех труждающихся и обремененных ко упокоению, даруй ми потрудитися ради имени Твоего святаго, не убоявшись зноя полуденнаго: не ведаю бо егда день мой к вечеру преклонится; и да вопию Ти:
Иисусе, Свете святый, освяти повседневный труд мой;
Иисусе, Утешителю, даруй ми николиже возскорбети о тягости труда сего.
Иисусе, Радование мое, даруй ми понести всяку скорбь ради имени Твоего.
Иисусе, даруй ми познати Царство Божие внутри себя.
Иисусе, Господи Грядущий, вииди в дом души моея.
Кондак 5
Се прихожду к Безсмертному Царю и Богу моему, вопия: Аллилуиа.
Икос 5
Вем, Господи, яко скорбями, недугами и различными печалями болезни душ наших врачуеши. Со слезами вопию Ти:
Иисусе, Господи, Ты Сам гонимый из храмов Твоих, даждь нам силу терпети скорби за имя Твое;
Иисусе, Странником в мире являющийся, помози нам во изгнании и странствии нашем.
Иисусе, Агнче Божий, вземляй грехи мира, возьми бремя грехов наших;
Иисусе пречудный, страдания за мир претерпевый, утоли наши многоразличныя скорби.
Иисусе, Странниче в мире утомленный, даруй покой утомленной душе моей.
Иисусе, учеников призвавый, даруй и мне небоязненно тещи за Тобою.
Иисусе Господи Предвечный, благослови всех к Тебе стремящихся.
Иисусе, вся ведующий, Ты веси яко люблю Тя;
Иисусе, вся могий, помози ми и прости мя.
Иисусе, Господи Грядущий, вниди в дом души моея.
Кондак 6
Вем, Господи, яко тесными вратами, многими скорбями подобает внити в Царствие Небесное, - укрепи стопы наша, да не возвратимся вспять миром гюбеждаемии, но да зовем Ти: Аллилуиа.
Икос 6
На вечери в дому Симона Прокаженнаго не отринул еси грешницу, пришедшую с миром многоценным помазати нози Твоя, но рекл еси: отпущаются греси ея мнози, яко возлюбила много.
Иисусе благий, реки и о моих гресех такожде;
Иисусе, Пастырю Добрый, призови мя яко заблудшую овцу;
Иисусе, Судие Праведный, судом Твоим вразуми мя;
Иисусе, ими же веси судьбами спаси мя.
Иисусе, постивыйся в пустыне и напоследок взалкавый, даруй ми истинное алкание правды Твоея;
Иисусе, быв искушен всячески, помози ми во искушениях моих.
Иисусе, рекий: не может человек творити ничесоже, аще не будет дано ему свыше, - пошли ми помощь Твою с небеси;
Иисусе, не уклони сердце мое в словеса лукавствия;
Иисусе, Помощь моя, Заступниче мой, Радование мое, спаси мя.
Иисусе, Господи Грядущий, вниди в дом души моея.
Кондак 7
Повелел еси, Господи, быть мудрыми, искупующе время, яко дние лукави суть и время сокращенно; вразуми мя, да спасаемый Тобою, вопию благодарне: Аллилуиа.
Икос 7
Слыша Тайновидец апостол Иоанн глас с небеси глаголющий: напиши: блажени мертвии, умирающие о Господе отныне. Ей, глаголет Дух, да почиют от трудов своих: дела бо их ходят вслед с ними. Слыша сии слова и аз ужасаюся - не имам бо дел ко оправданию и ничто же благое сотворих. Сего ради от сердца вопию Ти:
Иисусе, Судие Праведный, не осуди мя по делам моим.
Иисусе премилостивый, виждь нерадение мое и зло, соделанное мною, но помилуй мя.
Иисусе, не возгнушайся внити в оскверненный храм души моей;
Иисусе Наставниче, научи мя.
Иисусе, Сыне Божий, даждь ми нищему Твое богатство неиждиваемое;
Иисусе, соделай мя рабом Твоим.
Иисусе, пусто изжих время многоценное, данное ми для спасения;
Иисусе, прими мя, яко в единодесятый час пришедшаго, и научи мя оправданием Твоим.
Иисусе, Господи Грядущий, вниди в дом души моея.
Кондак 8
Зриши, Господи, яко великою скорбию сердца человеческия исполняются о зле неверия во дни наши сущаго; сего ради, даруеши благодатное обновление икон святых в знамение обновления духа нашего; познав в сем всеблагое промышление Твое, благодарственно вопием Ти: Аллилуиа.
Икос 8
Дано бысть видение возлюбленному ученику Твоему, яко под олтарем избиенных за слово Божие и за свидетельство еже имеяху, возопиша гласом велиим, глаголюще: доколе, Владыко Святый и Истинный, не судиши и не мстиши крови нашея от живущих на земли. И даны быта коемуждо их ризы белы, и речено бысть им да почиют еще время мало, дондеже скончаются и братия их имущии избиены быти яко же и тии. Слышав сие, возношу Ти скорбный глас мой:
Иисусе Святый, утоли на земли нашей скорби великия;
Иисусе Праведный, укрепи исповедников святыя веры, ныне люте страждущих.
Иисусе, по всей земли Российстей проходящий, очисти ю Своими стопами;
Иисусе, утомленный на пути Твоем, укрепи народ, от глада и болезней погибающий.
Иисусе, Сам в нищете сый, укрой от хлада и нищеты братию нашу;
Иисусе, услыши вопль и плач народа русскаго.
Иисусе, приими фимиам молитв святых, в тайне Тебе подвизающихся;
Иисусе, ради сих праведных, помилуй нас.
Иисусе, вем яко видиши всякую каплю слез на очах наших;
Иисусе, даруй нам в терпении понести крест наш.
Иисусе, вем яко слышиши каждое воздыхание скорби нашей, приими ю во очищение душ наших;
Иисусе, вем яко вместо разрушенных храмов на земли Российстей созидавши храмы нерукотворенныя душ человеческих, ими же да украсится Царствие Божие.
Иисусе, Господи Грядущий, вниди в дом души моея.
Кондак 9
Жажду просвещения Твоего, Господи, даруй ми жаждущему каплю благодати Твоея, да вопию Ти: Аллилуиа.
Икос 9
Ангельския силы, серафимы и херувимы и вся воинства небесныя со страхом и благоговением взирают на великое смирение твое; Ты бо Господи Сил, Царь царствующих, Господь господствующих, смирив Себя и зрак рабий приим, по земли нашей скорбной шествуеши из града в град, из веси в весь, всех созывая Сам на вечерю, Тобою уготованную:
Иисусе Благословенный, благослови всех призывающих Тя;
Иисусе Благий, ко грешным пришедый, призови не ищущих Твоея помощи.
Иисусе, Свете незаходимый, просвети сердце народа нашего во тьме неверия сущаго;
Иисусе, Свете истинный, осияй страну русскую;
Иисусе, не возбранивый детям приходите к Тебе, просвети детей невинных, в безверии воспитанных;
Иисусе, в тайном подвизе на всяком месте, в лесах и весях Тебе подвизающихся - сохрани.
Иисусе, Великий Архиерею, иереев верных мученическую кончину Тебе ради приемлющих - укрепи;
Иисусе, светом благодати Твоея возсияй в сердцах гонителей, да познают Тя, Бога Истиннаго.
Иисусе, к великому всенародному покаянию нас призови;
Иисусе, состраждущий нам, горе народное, глад, нужду, тьму духовную развей невечерним светом Твоим.
Иисусе, призови и мя убогаго, не дерзающаго приступити к Чертогу Твоему;
Иисусе, просвети одеяние души моея, да вниду в онь.
Иисусе, Господи Грядущий, вниди в дом души моея.
Кондак 10
Ты рекл еси, Господи: Побеждающему дам сести со Мною на престоле Моем, яко претерпевши до конца, той спасен будет. Приемля сей глагол Твой в сердце мое, в радости духовной благодарственно вопию Ти: Аллилуиа.
Икос 10
Виде апостол Иоанн народ мног, егоже исчести никто не может от всякаго языка, стоящ пред Престолом Божиим, и людей облеченных в ризы белы и слыша глас глаголющий: сии суть, иже приидоша от скорби великия и исправиша ризы своя и убелиша их в крови Агнца.
Иисусе, Веселие Истинное, возвесели душу мою;
Иисусе, сподоби и мя послужити Тебе, якоже сии искупленныи от земли служат Ти день и нощь в Церкви Твоей.
Иисусе, Творче мой, сотвори, да будет ми весь мир храмом Твоим;
Иисусе, научи мя, да будет сердце мое престолом Тебе, и таинство жизни Твоея да совершается в нем.
Иисусе Спасителю, приими от мене немощное славословие сие, яко "жертву хваления";
Иисусе, во святом причащении Тела и Крови Твоея освяти мя;
Иисусе, Радосте моя, даруй ми, да в сердце моем благодарственно поклоняюся Тебе.
Иисусе, Господи Грядущий, вниди в дом души моея.
Кондак 11
В немощи человечей сила Божия совершается: аз немощен и духом и телом; но укрепи мя и ободри мя благодатию Своею, да познав милость Твою, радостно воспою: Аллилуиа.
Икос 11
Рекл еси учеником Своим и всем верующим: в мире скорбни будете, но скорбь ваша в радость будет. Вем бо, Господи, Тобою реченное и вопию Ти:
Иисусе, мир Твой даруй душе моей.
Иисусе, помози ми, да оставлю все ради Тебе;
Иисусе, даруй ми узкими вратами прийти к Тебе.
Иисусе, Свете Тихий, уготовь сердце мое на вечерю Твою;
Иисусе, даждь ми все дни жизни моея послужити Тебе.
Иисусе Благий, научи мя кротости и смирению, научи мя разумети нужду ближняго;
Иисусе, не хотению своему, но благой воле Твоей да последую.
Иисусе, скорби мира сего во спасение да послужат ми.
Иисусе, Господи Грядущий, вииди в дом души моея.
Кондак 12
Умиленным сердцем и духом радостию о Тебе исполненным предстою пред Ликом Твоим, поклоняюся милосердию Твоему и вопию: Аллилуиа.
Икос 12
К горнице Сионской на тайной вечери глаголал еси учеником Своим: мир оставляю вам, мир Мой даю вам, не якоже мир дает, Аз даю вам. Да не смущается сердце ваше, ни устрашает. Слышав сие реченное Тобою, вопию Ти:
Иисусе, укрепи мя на брань не с кровию и плотию, но с началами и с миродержателями тьмы века сего.
Иисусе, научи мя прияти вся оружия Божия, да возмогу противиться в день лют;
Иисусе, препояшь чресла моя истиною и облеки мя в броню правды;
Иисусе, обуй нози моя во уготование благовествования мира;
Иисусе, научи мя восприяти щит веры и шлем спасения.
Иисусе, помози ми молитися молением на всяко время духом;
Иисусе, умудри мя пребывати бдящим во всяком терпении;
Иисусе, помози ми не угасити светильника души моея;
Иисусе, даруй ми со светильником возженным внити в сретение Твое.
Иисусе, Господи Грядущий, вниди в дом души моея.
Кондак 13
О, Иисусе Христе, Свете Тихий, осияй мя Истиной Твоею, да услышав зов Твой, со светильником горящим выйду во сретение Тебе, грядущему внити в дом души моея, поя Ти: Аллилуиа.
Этот кондак читается трижды, затем икос 1 и кондак 1
Молитва ко Господу Иисусу Христу Грядущему
Господи Иисусе Христе, Сыне Божий, - покланяемся Образу Твоему, любви Твоей и Промыслу Твоему о нас, грешных и недостойных рабех Твоих; услыши молитву нашу, с верою Тебе приносимую, прииди к нам, благодатию Духа Твоего Святаго научи, умудри пребывати в Тебе, яко же Ты пребываеши в нас; научи нас, Благий, молитве, добру и терпению; даруй нам дух сокрушения, дух покаяния; отыми от нас дух праздности, дух уныния и неведения. О, Иисусе Христе, Многомилостивый, Грядущий к нам, помилуй нас и спаси, молитвами Пречистыя Твоея Матери, ангелов и апостолов и всех святых Твоих, от века Тебе угодивших. Аминь.
При молебне поется тропарь Всемилостивому Спасу, гл. 8: "С вышних призирая, убогия приемля, посети ны озлобленныя грехми, Владыко всемилостиве: молитвами Богородицы, даруй душам нашим велию милость". Евангелие от Иоанна, зачало 50 и 51 (гл. XV, ст. 1-16).

Аватара пользователя
Саша
патриот форума
Сообщения: 1327
Зарегистрирован: 25 июн 2007, 22:27
Контактная информация:

Сообщение Саша » 25 июл 2007, 22:36

По благословению
Святейшего Патриарха Московского и всея Руси
Алексия II

Об акафисте Страстем Христовым

Кондак 1 Икос 1
Кондак 2 Икос 2
Кондак 3 Икос 3
Кондак 4 Икос 4
Кондак 5 Икос 5
Кондак 6 Икос 6
Кондак 7 Икос 7
Кондак 8 Икос 8
Кондак 9 Икос 9
Кондак 10 Икос 10
Кондак 11 Икос 11
Кондак 12 Икос 12
Кондак 13

Молитва ко Господу Иисусу Распятому

Молитва иная ко Господу Иисусу Распятому






Акафист Страстем Христовым читается во время великопостного богослужения, называемого «пассия». Пассия — это особый чин службы воспоминаний гефсиманских и голгофских страданий нашего Господа и Спасителя Иисуса Христа. По акафисте читается Евангелие, повествующее о страстях Христовых, откуда, собственно, и явилось название пассии (лат. passio — страдание, страсть). Чин этот, установленный на Руси митрополитом Петром Могилой и совершаемый в наше время Великим постом в неделю вечера, приобрел особую любовь православного народа. И это не удивительно — ведь в нем с благоговейным трепетом говорится о страданиях и мучениях Невинного — за грешных, Чистого — за нечистых, Сына Божия — за падших людей. Христос Спаситель за всех грешников принял позорнейшие страдания и смерть. На Кресте была принесена жертва умилостивления (Рим. 3, 25) за каждого из нас. И читая этот акафист, вызывающий в наших сердцах священные воспоминания тех отдаленных дней, будем помнить слова Господа, сказанные в Гефсимании апостолам: Бдите и молитесь, да не внидете в напасть (Мф. 26,41).




Кондак 1
Взбранный Воеводо и Господи Небесе и земли, Тебе, Царя Безсмертнаго, зрящи на Кресте висяща, вся тварь изменися, небо ужасеся, основания земли восколебашася. Мы же, недостойнии, благодарственное поклонение Твоему нас ради страданию приносяще, с разбойником вопием Ти:
Иисусе, Сыне Божий, помяни нас, егда приидеши во Царствии Твоем.

Икос 1
Ангелов ликостояния восполняя, не от Ангел восприял еси, но мене ради, Бог сый, человек быв, человека умерша грехми животворящим Телом и Кровию Твоею оживил еси; темже, толицей любви Твоей благодарни суще, вопием Ти:
Иисусе Боже, Любы Предвечная, тако о нас, земнородных, возблаговоливый;
Иисусе, милосте безмерная, к человеком падшим долу низшедый.
Иисусе, в плоть нашу оболкийся, и смертию Своею смерти державу разрушивый;
Иисусе, Божественными Твоими Тайнами нас обоживый.
Иисусе, страданьми и Крестом Твоим весь мир искупивый;
Иисусе, Сыне Божий, помяни нас, егда приидеши во Царствии Твоем.

Кондак 2
Видев Тя Ангел в вертограде Гефсиманстем до пота кровава в молитве подвизающася, представ укрепляше Тя, егда яко бремя тяжкое грехи наши отяготеша на Тебе: ты бо, Адама погибшаго на рамо восприим, Отцу представил еси, преклонь колена моляся. О сем убо с верою и любовию пою Тебе: Аллилуиа.

Икос 2
Разума неуразуменна вольнаго Твоего страдания не уразумеша иудее: сего ради егда в нощи со светильники ищущим Тя рекл еси: Аз есмь, аще и падоша на земли, но по сем связавше Тя, ведоша на судище; мы же на сем пути, припадающе к Тебе, с любовию зовем:
Иисусе, Свете мира, от мира лукаваго возненавиденный;
Иисусе, живый во Свете Неприступнем, от области темныя ятый.
Иисусе, Сыне Божий Безсмертный, от сына погибели на смерть указанный;
Иисусе, в Немже льсти несть, от предателя лестию лобзанный.
Иисусе, туне Себе всем подаваяй, за сребреники проданный;
Иисусе, Сыне Божий, помяни нас, егда приидеши во Царствии Твоем.

Кондак 3
Силою Божества Твоего прорекл еси трикратное отвержение ученику. Он же посем, аще и отречеся Тебе с клятвою, обаче, егда узре Тя во дворе архиерейстем, Господа своего и Учителя, умилився сердцем, изшед вон плакася горько: «Призри убо и на мя, Господи, и порази жестокое сердце мое, да слезами моими омыю грехи моя, поя Тебе: Аллилуиа».

Икос 3
Имеяй воистинну власть по чину Мелхиседекову, яко Архиерей во веки, стал еси пред беззаконным первосвященником Каиафою, Владыка и Господь всех; от Твоих убо рабов приявый мучение, приими от нас сицевая:
Иисусе безценный, ценою купленный, стяжи мя в Твое вечное наследие;
Иисусе, желание всех, от Петра страха ради отверженный, не отвержи мя, грешнаго.
Иисусе, Агнче незлобиве, от лютых вепрей терзаемый, изми мя от враг моих;
Иисусе, Архиерею, Своею Кровию вшедый во Святая Святых, очисти мя от скверн плотских.
Иисусе связанный, имеяй власть вязати и решити, разреши моя тяжкая прегрешения;
Иисусе, Сыне Божий, помяни нас, егда приидеши во Царствии Твоем.

Кондак 4
Бурею христоубийства дышуще иудее, послушавше глас отца лжи и человекоубийцы искони, диавола, отвергоша Тебе, правый Путь, Истину и Живот; мы же Тя, Христа, Божию силу, в Немже вся сокровища премудрости и разума сокровена суть, исповедуя, вопием: Аллилуиа.

Икос 4
Слыша Пилат кроткия Твоя глаголы, аки достойнаго смерти предаде Тя на пропятие, аще и сам свидетельствоваше, яко ни единыя вины обрете в Тебе: руце убо свои умы, но сердце оскверни; мы же, чудящеся тайне вольнаго страдания Твоего, со умилением зовем:
Иисусе, Сыне Божий и Сыне Девы, от сынов беззакония умученный;
Иисусе, поруганный и обнаженный, даяй лепоту крином сельным и одеваяй небо облаки.
Иисусе, насыщенный ранами, пятию хлебы пять тысящ насытивый;
Иисусе, Царю всех, вместо дани любве и благодарения жестокия муки приемый.
Иисусе, нас ради весь день язвленный, уврачуй язвы душ наших;
Иисусе, Сыне Божий, помяни нас, егда приидеши во Царствии Твоем.

Кондак 5
Боготочною Кровию Твоею весь облеклся еси, одеяйся светом, яко ризою. Вем, воистинну вем со пророком, почто червлены ризы Твоя: аз, Господи, аз грехами моими уязвих Тя:
Тебе убо, мене ради уязвленному, благодарственно зову: Аллилуиа.

Икос 5
Провидев Тя в дусе Богоглаголивый Исаия, безчестием и ранами исполненна, ужасся вопияше: «Видехом Его, и не имеяше вида, ни доброты»; мы же, зряще Тя на Кресте, с верою и удивлением зовем:
Иисусе, безчестие терпяй, человека славою и честию венчавый;
Иисусе, на Негоже Ангели зрети не могут, по ланитома заушенный.
Иисусе, по главе тростию ударенный, преклони во смирение главу мою;
Иисусе, светлая Твоя очеса кровию омраченная имевый, отврати очи моя, еже не видети суеты.
Иисусе, от ног до главы не имевый целости, всего цела и здрава сотвори мя;
Иисусе, Сыне Божий, помяни нас, егда приидеши во Царствии Твоем.

Кондак 6
Проповедник Твоего незлобия явлься Пилат, показа народу ничтоже быти в Тебе достойно смерти; но иудее, яко звери дивии кровь узревше, скрежетаху на Тя зубы своими, «распни, распни Его», вопиюще; мы же, лобызающе пречистыя язвы Твоя, зовем: Аллилуиа.

Икос 6
Возсиял еси в позор и удивление Ангелом и человеком глаголющу о Тебе Пилату: «Се, человек». Приидите убо, поруганному нас ради Иисусу поклонимся, вопиюще:
Иисусе, Творче и Судие всех, от твари Своея судимый и мучимый;
Иисусе, премудрости Подателю, ответа безумным не давый.
Иисусе, Врачу уязвленных грехами, даждь ми врачевство покаяния;
Иисусе, Пастырю пораженный, порази бесов, искушающих мя.
Иисусе, плоть имый сокрушенну, сокруши сердце мое страхом Твоим;
Иисусе, Сыне Божий, помяни нас, егда приидеши во Царствии Твоем.

Кондак 7
Хотяй человека от работы вражия избавити, смирил еси Себе пред враги Твоими, Иисусе, и, яко агнец безгласен на заколение веден был еси, везде язвы терпяй, да всего исцелиши человека, зовуща: Аллилуиа.

Икос 7
Дивное показал еси долготерпение, егда воини, ругающеся Тебе, по глаголу неправеднаго судии, лютейшими ранами уязвляху Пречистое Тело Твое, яко обагритися ему от ног до главы кровию. Сего ради со слезами вопием Ти:
Иисусе человеколюбивый, от человек тернием увенчанный;
Иисусе, Божеством безстрастный, страсти терпяй, да нас от страстей свободиши.
Иисусе, Спасе мой, спаси мя, повиннаго всем мукам;
Иисусе, всеми оставленный, Утверждение мое, утверди мя.
Иисусе, от всех оскорбленный, Радосте моя, возвесели мя:
Иисусе, Сыне Божий, помяни нас, егда приидеши во Царствии Твоем.

Кондак 8
Дивно и странно явистася Тебе Моисей и Илия на Фаворе, глаголюща о исходе Твоем, егоже ныне скончаваеши во Иерусалиме. Тамо убо видевша славу Твою, зде же спасение наше узревша, зовут: Аллилуиа.

Икос 8
Везде от иудей гонимый, многая, ради множества грехов моих, претерпел еси поношения и муки: едини бо Тя противна быти кесарю глаголют, друзии яко злодея осуждают, инии же: «Возми, возми и распни», — вопиют. От всех убо осужденному, и на пропятие ведомому, Тебе, Господу, из глубины души глаголем:
Иисусе, неправедно осужденный, Судие наш, не осуди нас по делом нашим;
Иисусе, изнемогаяй на пути под Крестом, сило моя, в час скорби и озлобления моего не остави мене.
Иисусе, взываяй о помощи к Отцу, Подвигоположниче мой, в немощи моей укрепи мя;
Иисусе, безчестие приемый, Славо моя, от Славы Твоея не отрини мене.
Иисусе, Образе Пресветлыя Ипостаси Отчия, преобрази мое нечистое и мрачное житие;
Иисусе, Сыне Божий, помяни нас, егда приидеши во Царствии Твоем.

Кондак 9
Все естество смятеся, зря Тебе на Кресте повешена, на небеси солнце лучи своя скры, земля потрясеся, завеса храма раздрася, камение распадеся, ад умерших изверже: мы же покланяемся на месте, идеже стоясте пречистеи нозе Твои, поюще: Аллилуиа.

Икос 9
Ветия многовещанныя, аще и много глаголют, но не могут достойнаго благодарения воздати Божественным страстем Твоим, Человеколюбче: наша же душа и тело, сердце и вси составы, со умилением к Тебе взывают:
Иисусе, пригвождейся на Кресте, пригвозди и упраздни рукописание грехов наших;
Иисусе, руце со Креста простираяй ко всем, привлецы и мя, заблудшаго.
Иисусе, Двере овцам, в ребра прободенный, введи мя язвами Твоими в чертог Твой;
Иисусе, Плотию распятый, распни плоть мою со страстьми и похотьми.
Иисусе, скончаваяйся в муках, даждь ми, да сердце мое не судит ино что ведети, точию Тебе распята;
Иисусе, Сыне Божий, помяни нас, егда приидеши во Царствии Твоем.

Кондак 10
Спасти хотяй мир, слепых, хромых, прокаженных, немых и глухих исцелил еси, духов лукавых отгнал еси; неразумнии же иудее, злобою дышуще и завистию мучими, пригвоздиша Тя ко Кресту, не ведуще пети: Аллилуиа.

Икос 10
Царю Превечный, Иисусе, весь страждеши за мое невоздержание, да всего мя чиста сотвориши, во всем образ нам подаяй, да последуем стопам Твоим, зовуще:
Иисусе, Любы неизследимая, распеншим Тя греха не поставивый;
Иисусе, с воплем крепким и со слезами в вертограде моляйся, научи и нас молитися.
Иисусе, вся пророчествия о Тебе исполнивый, исполни во благих желания сердца нашего;
Иисусе, дух Твой в руце Отцу предавый, в час исхода моего приими дух мой.
Иисусе, ризы Твоя разделити не возбранивый, кротко душу мою от тела отдели;
Иисусе, Сыне Божий, помяни нас, егда приидеши во Царствии Твоем.

Кондак 11
Пение всеумиленное приношаше Тебе Всенепорочная Матерь Твоя, глаголющи: «Аще и страждеши на Кресте, но вем Тя из чрева прежде денницы от Отца рожденна, вижду бо, яко тварь вся состраждет Тебе; предаеши дух Твой Отцу, и Мой дух приими и не остави Мене, зовущую: Аллилуиа».

Икос 11
Яко светоприемная свеща, у Креста Твоего горяше любовию к Тебе, и Матернею Дева Пренепорочная обдержашеся болезнию, заходящу Тебе во гроб истинному Солнцу Правды, с Неюже и сердца нашего молитвы приими сицевыя:
Иисусе, вознесыйся на древо, да нас, падших, совознесеши ко Отцу Своему;
Иисусе, девственнику Приснодеву в Матерь даровавый, да нас девству и чистоте научиши.
Иисусе, Тебе, Бога Слова рождшей, ученика Богослова вручивый, вручи и нас всех Ея Матернему заступлению;
Иисусе, мира и ада победителю, победи неверие, гордость житейскую и похоть очес, в нас живущия.
Иисусе, смерти державы разрушителю, вечныя смерти избави мя;
Иисусе, Сыне Божий, помяни нас, егда приидеши во Царствии Твоем.

Кондак 12
Благодать Твою подаждь мне, Иисусе, Боже мой, приими мя, якоже приял еси Иосифа с Никодимом, да, яко чистую плащаницу, душу мою принесу Тебе и вонями добродетелей помажу Пречистое Тело Твое, и, яко во гробе, в сердце моем имею Тя, зовый: Аллилуиа.

Икос 12
Поюще Твое вольное распятие, покланяемся страстем Твоим, Христе, веруем с сотником, яко воистинну Божий Сын еси, приити имеяй на облацех с силою и славою многою; тогда убо не посрами нас, Кровию Твоею искупленных и тако вопиющих:
Иисусе многострадальный, рыданием Девы Матере Твоея вечнаго плача исхити ны;
Иисусе, от всех оставленный, не остави мя единаго в час смерти моея.
Иисусе, с Магдалиною ногам Твоим касающася, приими мя;
Иисусе, с предателем и распеншими Тя не осуди мене.
Иисусе, с разбойником благоразумным в рай введи мя;
Иисусе, Сыне Божий, помяни нас, егда приидеши во Царствии Твоем.

Кондак 13
О Иисусе Христе, Агнче Божий, вземляй грехи мира, приими малое сие от всея души нашея приносимое
Тебе благодарение и исцели ны спасительными Твоими страданьми от всякия болезни душевныя и телесныя, огради ны Крестом Твоим от враг видимых и невидимых и при кончине живота нашего не остави нас, да смертию Твоею избавльшеся вечныя смерти, выну зовем Тебе: Аллилуиа.
Этот кондак читается трижды, затем 1-й икос «Ангелов ликостояние...» и 1-й кондак «Взбранный Воеводо...».

МОЛИТВА
КО ГОСПОДУ ИИСУСУ РАСПЯТОМУ
На Кресте пригвожденный за ны, Иисусе Христе, Единородный Бога Отца Сыне, милости, любве и щедрот неизчерпаемая бездно! Вем, яко грехов ради моих, от неизреченнаго человеколюбия, Кровь Твою пролияти на Кресте изволил еси, юже аз, окаянный и неблагодарный, доселе скверными моими делы попирах и нивочтоже вменях. Тем убо из глубины беззакония и нечистоты моея умныма очима на Распятаго Тя на Кресте Искупителя моего воззрев, со смирением и верою во глубину язв, Твоего милосердия исполненных, себе повергаю, грехов прощения и сквернаго жития моего исправления прося. Милостив буди мне, Владыко и Судие мой, не отрини мя от лица Твоего, но всесильною Твоею рукою Сам мя к Тебе обрати и на путь истиннаго покаяния настави, да отныне положу спасения моего начало. Божественными страданьми Твоими укроти моя плотския страсти; излиянною Твоею Кровию очисти моя душевныя скверны; распятием Твоим распни мя миру с соблазнами его и похотьми; Крестом Твоим огради мя от невидимых враг, ловящих душу мою. Прободенными ногами Твоими от всякаго пути лукаваго возбрани ногам моим; прободенными руками Твоими руце мои от всякаго неугоднаго Тебе дела воздержи. Пригвожденный плотию, пригвозди страху Твоему плоть мою, да уклонився от зла, творю благо пред Тобою. Преклонивый главу Твою на Кресте, к земли смирения приклони вознесенную мою гордыню; венцем Твоим терновым огради моя ушеса, во еже не слышати неполезнаго; желчь устами вкусивый, положи хранение нечистым устом моим; отверстое копием имеяй сердце, сердце чисто во мне созижди; всеми Твоими язвами, всего мя сладце в любовь Твою уязви, да Тебе, Господа моего, возлюблю всею душею, всем сердцем, всею крепостию и всем помышлением. Даждь ми Себе странна и неимуща, где главы подклонити; даждь ми Себе Всеблагаго, избавляющаго душу мою от смерти; даждь мне Себе Всесладкаго, услаждающаго мя в скорбех и напастех Своею любовию, да Егоже первее ненавидех, прогневлях, от себе изгонях и ко Кресту пригвождах, Сего ныне возлюблю, радуяся прииму и сладце Крест Его до конца жизни моей понесу. Не даждь отселе, о всеблагий Искупителю мой, ни единой моей воле совершатися, понеже зла есть и непотребна, да не паки впаду в тяжкую работу царствовавшаго во мне греха; но Твоя воля благая, спасти мя хотящая, да совершается во мне всегда, ейже мя вручая, Тебе, Распятаго Господа моего, умным очесем моего сердца представляю и молю из глубины души, да и в разлучении моем от бреннаго моего тела, Тебе Единаго на Кресте Твоем узрю, в руце мя защищения Своего приемлюща, и от воздушных духов злобы храняща, вселяюща же со грешники, покаянием Тебе благоугодившими. Аминь.

МОЛИТВА ИНАЯ
КО ГОСПОДУ ИИСУСУ РАСПЯТОМУ
Господи Иисусе Христе, Сыне Бога живаго, Творче неба и земли, Спасителю мира, се аз, недостойный и паче всех грешнейший, смиренно колена сердца моего пред славою величества Твоего преклонив, воспеваю крест и страдания Твоя, и благодарение Тебе, Царю всех и Богу, приношу, яко благоизволил еси вся труды и всякия беды, напасти и мучения, яко человек, понести, да всем нам во всяких печалях, нуждах и озлоблениих состраждущий Помощник и Спаситель будеши. Вем, всесильне Владыко, яко вся сия Тебе убо не быша потребна, но человеческаго ради спасения, да всех нас искупиши от лютыя работы вражия, Крест и страдания претерпел еси. Что убо воздам Тебе, человеколюбче, о всех, яже пострадал еси мене ради грешнаго; не вем, душа бо и тело, и вся благая от Тебе суть, и вся моя Твоя суть, и аз Твой есмь. Точию на безчисленное Твое, благоутробне Господи, милосердие надеяся, пою Твое неизреченное долготерпение, величаю неисповедимое истощание, славлю Твою безмерную милость, покланяюся пречистым Страстем Твоим и, вселюбезно лобызая язвы Твоя, вопию: помилуй мя грешнаго, и сотвори, да не безплоден будет во мне Крест Твой святый, да причащаяся зде с верою страданиям Твоим, сподоблюся видети и славу Царствия Твоего на небеси! Аминь.

Аватара пользователя
Саша
патриот форума
Сообщения: 1327
Зарегистрирован: 25 июн 2007, 22:27
Контактная информация:

Сообщение Саша » 26 июл 2007, 23:40

Молитвы Архангелам на каждый день


В воскресенье

Святый Архангеле Варахииле, благословение от Господа нам приносящий, благослови мя положить начало благое, исправление нерадивого моего жития, да угожду во всем Господу Спасителю моему во веки веков. Аминь.

* * *

О, святые Небесные Начала, умолите Господа нашего Иисуса Христа, чтобы сподобил нас положить начало благое!

В понедельник

Святый Архангеле Божий Михаиле, отжени от меня молниеносным мечом твоим духа лукавого, искушающего мя. О, великий Архистратиже Божий Михаиле - победитель демонов! Победи и сокруши всех врагов моих, видимых и невидимых, и умоли Господа Вседержителя, да спасет и сохранит меня Господь от скорбей и от всякия болезни, от смертоносныя язвы и напрасныя смерти, ныне и присно и во веки веков. Аминь.

* * *

О, святые шестикрылатые Серафимы, вознесите благомощную молитву вашу ко Господу, да умягчит Господь грешные ожесточенные сердца наши, да научимся вверять Ему, Богу нашему, всех: и злых, и добрых, научите нас прощать обидчиков наших, дабы и Господь простил нас.

Во вторник

Святый Архангеле Гаврииле, радость неизреченную с Небес Пречистой Деве принесший, исполни радостию и веселием сердце мое, гордостью преогорченное. О, великий Архангеле Божий Гаврииле, ты еси благовестил Пречистой Деве Марии зачатие Сына Божия. Возвести и мне, грешному, день страшной смерти Господа Бога за грешную мою душу, да простит Господь грехи мои. О, великий Архангеле Гаврииле! Сохрани меня от всех бед и от тяжкой болезни, ныне и присно и во веки веков. Аминь.

* * *

О, многоочитые Херувимы, воззрите на безумие мое, исправьте ум, обновите смысл души моей, да снизойдет на меня, недостойного, премудрость небесная, дабы не согрешать словом, дабы обуздать язык свой, чтобы каждое деяние было направлено к славе Небесного Отца.

В среду

О, великий Архангеле Божий Рафаиле, приемый дар от Бога целить недуги, исцели неисцельные язвы моего сердца и многие болезни моего тела. О, великий Архангеле Божий Рафаиле, ты еси путеводитель, врач и целитель, руководствуй меня ко спасению и исцели все болезни мои, душевные и телесные, и проведи меня к Престолу Божию, и умоли Его благоутробие за грешную мою душу, да простит меня Господь и сохранит от всех врагов моих и от злых человек, и ныне и до века. Аминь

* * *

О, святые богоносные Престолы, научите нас кротости и смирению Христа, Владыки нашего, даруйте нам истинное познание своей немощи, своего ничтожества, даруйте нам победу в борьбе с гордостью и тщеславием. Даруйте нам простоту, око чистое и смиренное сознание.

В четверг

Святый Архангеле Божий Урииле, Светом Божественным озаряемый и преизобильно исполненный огнем пламенной горячей любви, брось искру огня сего пламенного в мое сердце холодное, и душу мою темную светом твоим озари. О, великий Архангеле Божий Урииле, ты еси сияние огня Божественного и просветитель помраченных грехами, просвети ум мой, сердце мое, волю мою силою Святаго Духа, и настави меня на путь покаяния, и умоли Господа Бога, да избавит меня Господь от ада преисподняго и от всех врагов, видимых и невидимых, ныне и присно и во веки веков. Аминь

* * *

О, святые Господства, всегда пребывающие пред Небесным Отцом, умолите Иисуса Христа, Спаса нашего, да запечатлеет царственную свою в немощи силу и дарует нам благодать, да очистимся этой благодатью, да возрастем этой благодатью, да исполнимся верой, надеждой и любовью.

В пятницу

Снятый Архангеле Божий Селафииле, даяй молитву молящемуся, научи меня молиться молитвой смиренной, сокрушенной, сосредоточенной и умиленной. О, великий Архангеле Божий Селафииле, ты молиши Бога за людей верующих, умоли Его Благоутробие за меня, грешного, да избавит меня Господь от всех бед и скорбей, и болезней, и от напрасныя смерти, и от муки вечныя, и сподобит меня Господь Царствия Небесного со всеми Святыми во веки. Аминь.

* * *

О, святые Небесные Силы, помолитесь Господу нашему да низведет в душу нашу сознание немощи, слабости и ограниченности, да всегда будет место в нас Божественному действованию, в час кончины дайте нам благодать, от Бога данную, да стяжаем милость от Господа Сил, Ему же подобает хвала и поклонение.

В субботу

Святый Архангеле Божий Иегудииле, присный споспешниче всех подвизающихся на пути Христовом, возбуди меня от тяжкой лености и подвигом добрым укрепи меня. О, великий Архангеле Божий Иегудииле, ты ревностный защитник славы Божией, ты возбуждаешь прославлять Святую Троицу, пробуди и меня, ленивого, славить Отца и Сына и Святаго Духа, и умоли Господа Вседержителя да созиждет во мне сердце чисто и дух правый обновит во утробе моей, и Духом Владычным утвердит меня и истиною Отцу и Сыну и Святому Духу, ныне и присно и во веки веков. Аминь.

* * *

О, святые Небесные Власти, молите за нас Небесного Отца, даруйте мудрость и рассуждение, дабы различать, дабы Иисусовой молитвой сокрушать все помыслы дьявольские вашим предстательством, да стяжаем ум чистый, ясный, молитвенный, сердце благостное, волю, ко Господу обращенную.

Аватара пользователя
Саша
патриот форума
Сообщения: 1327
Зарегистрирован: 25 июн 2007, 22:27
Контактная информация:

Сообщение Саша » 26 июл 2007, 23:48

Единому Премудрому Богу, Спасителю нашему чрез Иисуса Христа Господа нашего, слава и величие, сила и власть прежде всех веков, ныне и во все веки. Аминь.

Аватара пользователя
Саша
патриот форума
Сообщения: 1327
Зарегистрирован: 25 июн 2007, 22:27
Контактная информация:

Сообщение Саша » 26 июл 2007, 23:50

Молитва, если чувствуешь себя одиноким или боязливым
Псалом 103
Благослови, душе моя, Господа, Господи Боже мой, возвеличился еси зело, во исповедание и в велелепоту облеклся еси. Одеяйся светом яко ризою, простираяй небо яко кожу. Покрываяй водами превыспренняя своя, полагаяй облаки на восхождение свое, ходяй на крилу ветреню. Творяй Ангелы Своя духи, и слуги Своя пламень огненный. Основаяй землю на тверди ея, не преклонится в век века. Бездна яко риза одеяние ея, на горах станут воды, от запрещения Твоего побегнут, от гласа грома Твоего убоятся. Восходят горы, и нисходят поля, в место еже основал еси им. Предел положил еси, егоже не прейдут, ниже обратятся покрыти землю. Посылаяй источники в дебрех, посреде гор пройдут воды. Напаяют вся звери сельныя, ждут онагри в жажду свою. На тых птицы небесныя привитают, от среды камения дадят глас. Напаяяй горы от превыспренних Своих, от плода дел Твоих насытится земля. Прозябаяй траву скотом, и злак на службу человеком, извести хлеб от земли. И вино веселит сердце человека, умастит лице елеем, и хлеб сердце человека укрепит. Насытятся древа Польская, кедри Ливанстии, ихже еси насадил. Тамо птицы возгнездятся, еродиево жилище предводительствует ими. Горы высокие еленем, камень прибежище заяцем. Сотворил есть луну во времена, солнце позна запад свой. Положил еси тму, и бысть нощь, в нейже пройдут вси зверие дубравнии. Скимни рыкающии восхитити, и взыскати от Бога пищу себе. Возсия солнце, и собрашеся, и в ложах своих лягут. Изыдет человек на дело свое, и на делание свое до вечера. Яко возвеличишася дела Твоя, Господи, вся премудростию сотворил еси, исполнися земля твари Твоея. Сие море великое и пространное, тамо гади, ихже несть числа, одиноким или боязливым животная малая с великими, тамо корабли преплавают, змий сей, его создал еси ругатися ему. Вся к Тебе чают, дати пищу им во благо время. Давшу Тебе им, соберут, отверзши Тебе руку, всяческая исполнятся благости, отвращшу же Тебе лице, возмятутся, отьимеши дух их, и исчезнут, и в персть свою возвратятся. Послеши Духа Твоего, и созиждутся, и обновиши лице земли. Буди слава Господня во веки, возвеселится Господь о делех Своих, призираяй на землю, и творяй ю трястися, прикасайяся горам, и дымятся. Воспою Господеви в животе моем, пою Богу моему, дондеже есмь, да усладится ему беседа моя, аз же возвеселюся о Господе. Да исчезнут грешницы от земли, и беззаконицы якоже не быти им. Благослови, душе моя, Господа.

Аватара пользователя
Саша
патриот форума
Сообщения: 1327
Зарегистрирован: 25 июн 2007, 22:27
Контактная информация:

Сообщение Саша » 26 июл 2007, 23:52

Молитва, если дела идут плохо



Псалом 37

Господи, да не яростию Твоею обличиши мене, ниже гневом Твоим накажеши мене. Яко стрелы Твоя унзоша во мне, и утвердил еси на мне руку Твою. Несть исцеления в плоти моей от лица гнева Твоего, несть мира в костех моих от лица грех моих. Яко беззакония моя превзыдоша главу мою, яко бремя тяжкое отяготеша на мне. Возсмердеша и согниша раны моя от лица безумия моего. Пострадах и слякохся до конца, весь день сетуя хождах. Яко лядвия моя наполнишася поруганий и несть исцеления в плоти моей. Озлоблен бых и смирихся до зела, рыках от воздыхания сердца моего. Господи, пред Тобою все желание мое и воздыхание мое от Тебе не утаися. Сердце мое смятеся, остави мя сила моя, и свет очию моею, и той несть со мною. Друзи мои и искреннии мои прямо мне приближишася и сташа, и ближнии мои отдалече мене сташа и нуждахуся ищущии душу мою, и ищущи злая мне глаголаху суетная и льстивным весь день поучахуся. Аз же яко глух не слышах и яко нем не отверзаяй уст своих. И бых яко человек не слышай и не имый во устех своих обличения. Яко на Тя, Господи, уповах, Ты услышиши, Господи Боже мой. Яко рех: да не когда порадуют ми ся врази мои: и внегда подвижатися ногам моим, на мя велеречеваша. Яко аз на раны готов, и болезнь моя предо мною есть выну. Яко беззаконие мое аз возвещу и попекуся о гресе моем. Врази же мои живут и укрепишася паче мене, и умножашася ненавидящия мя без правды. Воздающии ми злая воз благая оболгаху мя, зане гонях благостыню. Не остави мене, Господи Боже мой, зане гонях благостыню. Не остави мене, Господи Боже мой, не отступи от мене. Вонми в помощь мою, Господи спасения моего.


Молитва Ангелу-хранителю для процветания дел

Осеняя чело святым крестным знамением, я - раб Божий, воздаю хвалу Господу и молю святого ангела Его о помощи. Пособи, святый, в делах моих. Ибо безгрешен я перед Богом и людьми, а поелику согреших, то не по доброй воле, но по недомыслию и происку лукавого. Помолись тогда за меня перед Богом и помоги мне дело свое укрепить. Поставлен я был Господом начальствующим над многими и большие деньги мне от Него во благо людям были дадены, стало быть, воля Господа на то, чтобы я, грешный, искупляя грехи свои, трудился на благо людей, Отечества и Церкви, и во славу Господа. Помоги мне, слабому и немощному, исполнить волю Господа и укрепи дела мои, дабы не обманул я ничьих надежд своим разорением. Аминь.

Аватара пользователя
Саша
патриот форума
Сообщения: 1327
Зарегистрирован: 25 июн 2007, 22:27
Контактная информация:

Сообщение Саша » 26 июл 2007, 23:54

Псалмы от врагов: 7, 9, 40, 35, 25, 42, 2, 3, 26, 36, 37, 39, 49, 53, 58, 139

Псалмы от порчи и колдунов: 49, 53, 58, 139, 63

Псалмы при клевете: 4, 36, 51

Псалмы, восхваляющие Господа: 23, 88, 92, 95, 110,112,133,138

При болезнях: 6 псалом

При разводе, ссорах: 10 псалом

Помощь при родах: 13 псалом

В благодарность за победу над врагом: 17 псалом

Бесплодие по увечью: 19 псалом

При преждевременных родах: 40 псалом

Страдающим от неразделенной любви: 41 псалом

От врагов, порчи, оберег при неприятностях, скорби: 90 псалом

По усопшим: 118, 50 псалмы

Чтобы Бог исцелил умственно отсталых детей: 113 псалом

Утешение бедным детям: 114 псалом

Желание справедливости (в суде, делах житейских) 110,112,133,138

Аватара пользователя
Саша
патриот форума
Сообщения: 1327
Зарегистрирован: 25 июн 2007, 22:27
Контактная информация:

Сообщение Саша » 26 июл 2007, 23:57

Преподобному Александру Свирскому

Тропарь преподобному, глас 4-й:

От юности, богомудре, желанием духовным в пустыню вселився, единаго Христа возжелал еси усердно стопам в след ходити. Темже и ангельстии чини зряще тя удивишася, како с плотию к невидимым кознем подвизався, премудре, победил еси полки страстей воздержанием, и явился еси равноангелен на земли, Александре, преподобне. Моли Христа Бога, да спасет души наша.


Кондак преподобному, глас 8-й:

Яко многосветлая звезда днесь в странах Российских возсиял еси, отче, вселився в пустыню, Христовым стопам последовати усердно возжелел еси, и Того святое иго на рамо твое взем честный крест, умертвил еси, труды подвиг твоих, телесная взыграния. Темже вопием ти: спаси стадо твое, еже собрал еси мудре, да зовем ти: радуйся, преподобне Александре, отче наш.


Величание: Ублажаем тя, преподобне отче Александре, и чтим свяую память твою, наставник монахов и собеседник ангелов.

Молитва:

О, священная главо, ангеле земный и человече небесный, преподобне и богоносне отче наш Александре, изрядный угодниче Пресвятыя и Единосущныя Троицы, многия милости живущим во святей обители твоей и всем, с верою и любовию притекающим к тебе, являяй. Испроси нам вся к житию сему временному благопотребная, паче же к вечному спасению нашему нужная. Пособствуй предстательством твоим, угодниче Божий, правителем страны нашея России. И да в мире глубоце пребудет святая православная Церковь Христова. Буди всем нам, чудотворче святый, во всякой скорби и обстоянии скорый помощниче. Наипаче же в час кончины нашея явися нам, заступниче благосердый, да не предани будем на мытарствах воздушных власти злобнаго миродержца, но да сподобимся непреткновеннаго восхода в Царствие Небесное. Ей, отче, молитвенниче наш присный! Не посрами упования нашего, не презри смиренных молений наших, но присно о нас пред Престолом Живоначальныя Троицы предстательствуй, да сподобимся вкупе с тобою и со всеми святыми, аще и недостойны есмы, в селениих райских славити величие, благодать и милость Единаго в Троице Бога, Отца и Сына и Святаго Духа во веки веков. Аминь.

Ответить

Вернуться в «Молитвы о семье и детях»

Кто сейчас на конференции

Сейчас этот форум просматривают: нет зарегистрированных пользователей и 16 гостей